Nejoblíbenější typy zahrad

Jak byste popsali svou ideální zahradu? Je to zahrada inspirovaná Japonskem, kde nechybí malá říčka a dřevěný most? Je vaším snem romantická zahrada se spoustou tajemných zákoutí nebo si potrpíte na moderní klasiku, které vévodí upravený trávník? Podívejte se na další typy oblíbených zahrad.

 

Inspirováno východem

Japonský styl zahrady patří k oblíbeným pro svou pozitivní energii, spojení několika živlů i vytvořením prostoru nejen pro odpočinek, ale také pro cvičení nebo meditaci. Do japonské zahrady rozhodně patří element vody, ať už pomocí fontány, studánky, vlastní říčky nebo jezírka. Nezapomeňte na japonské sakury, případně oblíbené bonsaje. Vyberte koutek ve vaší zahradě, který zařídíte právě podle tohoto stylu.

 

Moderní zahrada

Při navrhování zahrady můžete dát přednost modernímu zařízení. Většina lidí se o zahradu nechce příliš starat, proto si volí na větší části zahrady trávník, případně spolu s bazénem. Do moderní zahrady určitě patří i prostorná terasa s bočními markýzami. Pokud chcete zvětšit prostor svého domu použijte markýzy pro zimní zahrady a z terasy vytvořte další prostor u domu. V moderní zahradě by nemělo chybět ani posezení pro přátele a venkovní kuchyně s grilem. Pomocí kazetových markýz proti dešti vytvoříte z terasy místo, kde můžete trávit většinu roku, a to i v nepříznivém počasí.

 

Romantická zahrada

Snem mnoha žen je romantická zahrada plná květin. Pokud se tato zahrada hodí i k vašemu domu, nebojte se ji zrealizovat. Na zahradě pak nesmí chybět luční květiny, záhony růží a také romantická zákoutí, například s posezením. Do romantické zahrady patří i houpačka pro dva, ozdobné prvky, například vstupní slavobrána a dekorace.

 

Atypická zahrada

Pokud máte netypický pozemek a velmi originální architekturu domu, rozhodně si naplánujte i atypickou zahradu. Ta může spojovat víc typů zahrady najednou, například využít prvky moderního exteriéru, využít jedno zákoutí k tvorbě japonské zahrady a druhé zákoutí k romantickému ztvárnění zahrady.

 

Permakultura

Zajímavým nápadem je také permakultura. Jedná se o typ zahrady, která láká hmyz, ptáky i další menší živočichy, aby si v ní našli své místo. Na této zahradě vám porostou květiny, keře i stromy, které se nikde jinde nemusí objevit. Permakulturou dáte přírodě prostor, aby vám zahradu vytvořila z velké části sama. Samozřejmě je možné takovou zahradu upravit a alespoň mírně do ní zasáhnout.

Ať už si vyberete jakýkoliv typ zahrady, vždy se snažte zrealizovat to, po čem toužíte. Ať už je to prostor pro setkávání s přáteli, vlastní záhony s bylinkami a vypěstovanou zeleninou nebo třeba přírodní biotop.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *