Realizace vertikální zahrady

Vertikální zahrady jsou dnes velmi oblíbené a jde vlastně o zelené stěny vytvořené z kontejnerových rostlin shromážděných ve vertikálním modulu. Tato technika je podobná klasické terénní úpravě fasády, což hodně napodobuje všem známý břečťan.  Vertikální zahrady jsou přizpůsobeny zejména  městským podmínkám a mají mnoho výhod, mezi něž patří zejména estetika.

 

Co nabízejí vertikální zahrady

Vertikální zahrady jsou trendem už léta. A důvodem popularity tohoto druhu krajinářského designu není jen jejich vizuální expresivita, která na lidi působí uklidňujícím dojmem. Na velké ploše budov, kam se tyto vertikální zahrady umísťují, působí velmi efektivně a zejména ve velkých městech jsou vítány. Městské části jsou totiž mnohdy bez přírodní zeleně a vypadají poněkud smutně. Zeleň v podobě vertikální zahrady dodává místu dokonalost, estetiku a přírodní klima. Lidé tak mají k přírodě blíž.

 

Realizace vertikálních zahrad

Tyto zelené stěny se většinou umísťují v exteriéru na fasádách domů, kdy tak trochu zakrývají nevzhledné a zašedlé budovy a navíc okolí dokonale rozjasní.

Podstata vertikální zahrady je jednoduchá: rostliny jsou umístěny na zeď ve speciálních nádobách, ale mohou být umístěny také v mechovém substrátu. Výběr rostlin je jen na uvážení zahradního architekta. Ovšem měly by to být rostliny, které jsou odolné proti zdejším povětrnostním podmínkám.

Vertikální zahrady se dají ale také dobře umístit i na terasu nebo na střechu domu. Pak lze hovořit o relaxační zóně, která každého jistě potěší. Ale je třeba zmínit i fakt, že se vertikální zahrady nemusejí realizovat jen na venkovních fasádách domů, ale jsou skvělým designovým prvkem i v interiérech.

 

Pomoc odborníků

Vertikální zahrady si může člověk vytvořit i sám, ale pokud by se jednalo o velký projekt, je vhodné oslovit profesionální firmu, která se realizací vertikálních zahrad zabývá.

Náklady na takové terénní úpravy jsou vysoké, ale je nutné také vědět, že rostliny pak nevyžadují zvláštní péči, pokud jsou řádně hnojeny a mají dostatek vláhy.

Odborníci také mohou poradit, jaké rostliny jsou nejvhodnější. Zde doporučují rostliny, které mají

dobře vyvinutý kořenový systém, ale také husté a měkké stonky a listy, nejlépe pokryté chlupy, které udrží vlhkost. Tropické a subtropické rostliny jsou vhodné jak pro venkovní tak i pro vnitřní terénní úpravy. Většina takových rostlin jsou zvyklá na přírodní podmínky, na vláhu, slunce a roste dobře i s minimální péčí.

 

Vertikální zahrady v interiéru

Lidé, kteří žijí v bytě a nemají vlastní pozemek, velmi často chtějí své bydlení oživit. To lze provést pomocí vertikální zahrady. Účinně vyzdobí celý dům či byt, provzdušní ho a přinese příjemné mikroklima. Zelené stěny jsou účinným a skvělým designovým prvkem nejen v bytech, ale jsou vhodné například v restauracích, hotelích, zasedacích a přijímacích místnostech, kde tvoří skvělou kulisu. Vytvářejí neobvyklý design, který se stal populární a navíc lze říci, že rostliny a zeleň všeobecně pozitivně působí na lidskou psychiku.

 

Výhody vertikální zahrady

Co se týká výhod těchto zelených stěn, tak je třeba zvýraznit dekorativní vylepšení estetického vzhledu budovy nebo interiéru a také ochranu prostor před vnějšími faktory, jako je přehřátí, vlhkost, hluk z ulice, prach, ultrafialové záření. Rostliny prostředí obohacují kyslíkem a příznivě působí na lidský organismus. Není se tedy čemu divit, že se tyto zelné stěny staly velmi oblíbeným designem nejen pro exteriér.

V tomto směru si lidé také často kladou otázku, zda je lepší vymalovat byt nebo pořídit si vertikální zahradu do bytu. Úvaha je správná, ale je to individuální a záleží na okolnostech. Každopádně i taková realizace vertikální zahrady by měla být pořízena do čerstvě vymalované místnosti. Zelená stěna pak vypadá určitě stylově a dokonale.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *