Terasa jako letní obývák – co musí splňovat?

Léto už je za dveřmi a spolu s ním přichází i doba, kdy budeme stále víc času trávit venku. Ideální místo, které je k posezení na čerstvém vzduchu jako dělané, představuje terasa. Jak si ji zařídit tak, aby fungovala jako letní obývací pokoj?

 

Pohodlí

V první řadě vám terasa musí poskytovat potřebné pohodlí. O to se postará kvalitní nábytek ve formě křesel a sedaček. Venkovní sedací soupravy si v ničem nezadají s těmi klasickými interiérovými, ať už co do designu, tak co do komfortu. Vybírejte modulární nábytek, který je variabilní a lze ho seskládávat podle potřeby a počtu vašich hostů. Chybět by zde neměl praktický bytelný stůl, který se neprohne pod naservírovaným bohatým občerstvením. Příjemnou relaxaci pak poskytne oblíbená houpací síť, na které můžete sedět, ležet nebo si dokonce i trochu zdřímnout. Houpání totiž uklidňuje, a tak je dost možné, že vás ukolébá až do říše snů.

 

Praktičnost

Při budování terasy se mnozí víc soustředí na její estetickou stránku, než na její praktičnost. Výsledkem je, že sezení tady pak představuje spíš utrpení než radost. Pečlivě proto vybírejte, kde bude situována, a myslete také na její zastínění, ať ji nemusíte opouštět s prvními horkými a ostrými paprsky. Pozornost věnujte rovněž materiálu podlahy, kterou může letní slunce prohřát natolik, že bude o strach na ni stoupnout. Terasa by měla poskytovat náležité soukromí, to znamená žádné zvědavé pohledy sousedů nebo náhodných kolemjdoucích. Obklopte proto svůj „azyl“ živým plotem, mobilní zelení nebo praktickými zástěnami z bambusu, proutí či rákosu.

 

Útulnost

S prostorem si pohrajte a vylaďte ho do nejmenších detailů – od přehozů přes polštářky až po venkovní koberec, který odolá všem rozmarům počasí. Chybět tady pochopitelně nesmí spousta rostlin v květináčích nebo v závěsných truhlících, kterými můžete ozdobit třeba pergolu. Nezapomeňte ani na vhodná venkovní svítidla, díky nimž nebudete muset terasu opouštět ani po západu slunce. Kromě klasického venkovního osvětlení pracujte i dekorativními světelnými prvky. Takřka magickou atmosféru vykouzlí lucerny, petrolejky, lampiony, světelné řetězy nebo LED pásky, kterými můžete „vyšperkovat“ třeba zábradlí. Tak popusťte uzdu své fantazii!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *