Zahradní nábytek z exotického nebo domácího dřeva?

Stále se rozmýšlíte jaké dřevo při výběru nového zahradního nábytku bude pro Vás tou nejlepší volbou? Dnešní globální trh je zaplaven exotickými dřevinami jako jsou např. teak, meranti, mahagon ale ve velkém je zapomínáno na velice kvalitní domácí dřevo mezi které patří především houževnatý a dlouhověký dub.

Zahradní nábytek a exotické dřevo

Každý z nás, kdo se poohlížel po zahradním nábytku a ostatních doplňcích na zahradu, určitě zaslechl název nejspíše nejznámějšího exotického dřeva teak. Teak je listnatý strom pocházející z Indonésie, Thajska, Střední Ameriky, tropické Afriky. Dosahuje průměrně 10 m výšky a 1,3m průměru kmenu.

Teakové dřevo se v ohromném množství těží v tropických deštných pralesích a postupně dochází k jeho postupnému vykácení. Velice špatné je, že nedochází k žádné zákonem řízené těžbě tohoto nejžádanějšího dřeva a pralesy se drancují co jen jde. Na všem profitují ve velkém těžařské společnosti spolu s výrobci a prodejci tohoto nábytku, a to vše je na úkor krásné panenské přírody. Samozřejmě zahradní nábytek z masivu, konkrétně z exotického dřeva teaku má i řadu svých výhod, mezi které patří např. relativně dobrá životnost.

Domácí dubové dřevo

Na místo volby zahradního nábytku z exotického dřeva, se nám nabízí řada relevantních řešení, mezi které můžeme zařadit např. smrk ale především krásný a houževnatý dub. Tento listnatý strom je pomalu rostoucí král našich lesů. Samotná dřevina je spojena především s dlouhověkými výrobky, mezi které můžeme zařadit např. mlýnská kola, dubové sudy, nábytek atp. Vše je stále funkční i po mnoha stovkách let. Svoji obrovskou tradici si dub vydobyl především svoji kvalitou, jedinečnou kresbou a hlavně kvalitou.

Na těžbu dřeva v ČR je zákonem řízená těžba a nedochází k vykácení velice užitečných lesů. Dubové dřevo je také velice vhodné na venkovní použití. Jeho odolnost proti povětrnostním podmínkám, výkyvům teplot a všem nežádoucím vlivům pro jeho životnost je vskutku bravurní. Díky těmto vynikajícím vlastnostem nám dubové dřevo zaručí opravdovou kvalitu při výběru zahradního nábytku.

Z jakého dřeva si mám tedy vybrat zahradní nábytek?

Jednoznačné doporučení nelze určit. Každý prodejce bude tvrdit, že zrovna jím nabízený materiál je ten nejlepší. Vše záleží na vkusu každého z nás. Někde preferuje kresbu a krásu domácího dubu, jiný zas dostupnou exotiku. Z jaké materiálu si vybíráte zahradní nábytek Vy?


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *