Realitní odborníci se shodují, že nákup nemovitosti za účelem pronájmu je dlouhodobě nejspolehlivějším a nejvýnosnějším uložením peněz. Úspěch takové investice však záleží na mnoha faktorech a ne každý koupený byt musí nutně přinášet zajímavé výnosy. Investiční byt bude vydělávat, jen pokud bude dlouhodobě pronajat solidními nájemníky.
Právě dobrá dlouhodobá obsazenost slušnými nájemníky je pro majitele častým kamenem úrazu. Spory s problematickými nájemníky odčerpávají čas i energii a snadný přivýdělek mění v zaměstnání na plný úvazek. Běžné činnosti vykonávané v rámci správy nemovitosti zaberou více než pár minut týdně, jak se často nezkušení investoři mylně domnívají. A pokud všechno neklape, jak má, může se stát, že rychlé výměny nájemníků a vymáhání dluhů od neplatičů nejen ohrozí výhodnost investice, ale také ji mohou citelně prodražit. Nájemníky je potřeba pečlivě vybírat především kvůli výši čistého výnosu. Tzv. hrubý výnos totiž snadno spočítáte z poměru pořizovací ceny vůči ročnímu nájemnému, nicméně do čistého výnosu musíte započítat i náklady za nezbytné běžné opravy nemovitosti nebo fluktuaci nájemníků, kdy vznikají další náklady.
Hledání vhodného nájemníka může být těžké. Podobně jako při hledání bytu, i při hledání nájemníků doporučujeme využít všechny dostupné kanály. Zkuste využít vlastní sociální sítě na internetu i v reálném životě. Je pravděpodobné, že někdo z vašich přátel bude znát někoho, kdo si bude chtít pronajmout byt. Sledujte i různé tematické skupiny na sociálních sítích, které sdružují zájemce o bydlení či spolubydlení.
„Mnoho lidí, kteří si nemovitost s investičním záměrem pořizují poprvé, má za to, že to hravě zvládnou, i když nemají zkušenosti. Stačí najít rozumného nájemníka, dohodnout se na nájmu, podepsat smlouvu a přijít byt čas od času zkontrolovat. Realita je často vyvede z omylu a ukáže, kolik práce to reálně obnáší a s jakými neočekávanými problémy se musí potýkat,“ říká majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International David Novotný. Nabízí služby v oblasti nákupu i správy nemovitostí. Díky desetiletým zkušenostem na trhu dosahují průměrně 98% obsazenosti u dlouhodobých pronájmů.
„Jako majitel nemovitosti musíte zastávat mnoho rolí. Zadat inzerci, reagovat na poptávku a potenciálním nájemníkům umožnit prohlídku bytu. Neustále vás bude někdo kontaktovat mailem nebo telefonicky. Poté, co se s vybraným nájemníkem dohodnete na nájmu, je třeba připravit nájemní smlouvu s jasně danými pravidly pro obě strany. Pamatovat přitom musíte na všechny běžné i méně obvyklé situace, které mohou nastat. Pokud opomenete něco zásadního nebo to uvedete nejasně, mohou vás čekat nepříjemnosti,“ vypočítává činnosti z běžné agendy majitele a správce nemovitosti. „Kromě právních znalostí se neobejdete ani bez účetních kompetencí, abyste mohli svoje příjmy z nájmu odpovídajícím způsobem danit. S každým nájemníkem budete muset zvlášť řešit způsob placení záloh za energie, převedení různých služeb jako internet, televize a telefon a průběžně řešit stížnosti a opravy, kdykoli se v bytě něco porouchá,“ nastiňuje časovou náročnost pronajímání bytu Novotný.
Výhodně koupený byt přitom může přinášet výnos až 7 % ročně. Podmínkou je však kvalitní správa. Profesionálové se postarají o prověření bezdlužnosti nájemníků, vybírání i případné vymáhání nájemného, minimalizaci jeho výpadku a vezmou na svá bedra i vyúčtování služeb a energií, zajištění oprav, komunikaci s dodavateli a pravidelnou údržbu nemovitosti. „Profesionálně spravovaná nemovitost má menší výpadky z nájemného a větší příjmy z pronájmu než nemovitosti, které si majitelé spravují sami. Celkové příjmy výrazně převyšují náklady na zajištění služby. Vaše nemovitost vám tak bude vydělávat více než nyní, a to zcela bezpracně,“ doplňuje Novotný.