Tepelná čerpadla a jejich význam pro rodinné domy a průmysl

V posledních letech se klade stále větší důraz na ekologii a efektivitu zařízení, která se využívají v průmyslu, ale také v běžných domácnostech. Velmi užitečnými pomocníky se z těchto hledisek stávají tepelná čerpadla, o jejichž pořízení by měl každý majitel domácnosti uvažovat hned z několika důvodů.

Tepelné čerpadlo dokáže efektivně ohřívat vodu, navíc se dá napojit třeba také na podlahový vytápěcí systém. Při výběru je rozhodně důležité zvážit topný faktor tepelného čerpadla. Tento parametr je vždy dobré konzultovat přímo s výrobcem, respektive prodejcem.

 

Způsob fungování čerpadel. Odkud si berou energii?

Jistě vás zajímá, jak funguje tepelné čerpadlo. Základní princip je v zásadě poměrně jednoduchý. V závislosti na konkrétním typu zařízení získává energii z obnovitelných přírodních zdrojů. Při porovnání tepelných čerpadel zjistíte, že do domácností se asi nejvíce hodí model vzduch – voda, u něhož není nutné provádět žádné razantní stavební úpravy vně objektu. Alternativu pak představují tepelná čerpadla voda – voda a země – voda. Už z názvů vyplývá, odkud si onu energii, kterou pak přeměňují v teplo, berou.

 

Dá se s tepelným čerpadlem ušetřit?

Pořídíte-li si domů dostatečně účinné tepelné čerpadlo, pak se vám mohou poměrně výrazně snížit náklady na provoz domácnosti. Téměř okamžitě se totiž sníží spotřeba elektřiny, ohřev vody v domě vás vyjde o tisíce korun levněji každým rokem, než tomu bylo před instalací čerpadla. Jde samozřejmě o zařízení, která nejsou levná, dají se však na ně získat státem garantované dotace, takže jsou dostupná i méně movitým občanům. Hlavním argumentem by však neměla být cena, ale ekologický aspekt. Tepelná čerpadla jsou zařízeními, jež mají budoucnost, a to nejen v průmyslu, ale i v domácnostech.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *