Výhodnými platbami za energie ušetří průměrná domácnost až několik tisíc ročně. Jak toho docílit?

Do ročních nákladů za energie se v českých domácnostech jednoznačně největší měrou promítá vytápění. Běžná domácnost vydá na topení průměrně mezi 50 až 80 % z celkových plateb za energie. Nemalé částky v rozmezí 15 až 30 % jdou poté na ohřev vody, zbylá procenta spolkne osvětlení a provoz domácích spotřebičů. Dobrá zpráva je, že významné snížení výdajů lze dosáhnout několika způsoby. Mezi ty hlavní patří snížení spotřeby, výběr vhodného tarifu a změna dodavatele.

Nevěřícně kroutíte hlavou nad každým vyúčtováním elektřiny a plynu? I když šetříte, kde se dá, pořád se nemůžete doplatit? Elektřina patří bez debat k nejdražším druhům energie. Na svícení a provozu elektrospotřebičů se dají ušetřit nemalé sumy, ale pokud elektřinou či zemním plynem nejen ohříváte vodu, ale také topíte, úspory budou se zavedením změny výrazné a vyšplhají se až do řádu tisíců korun ročně. Pokud svědomitě zhasínáte v místnostech, kde nepobýváte, termostat bráníte před zimomřivými členy domácnosti s vehemencí sobě vlastní a klasické žárovky jste dávno vyměnili za úsporné varianty a ledky, leč kýžená úspora financí se stále nedostavila, zvažte změnu tarifu nebo rovnou dodavatele. Cena elektřiny už dávno není určena monopolem a vy si můžete vybírat z nabídky konkurenčních poskytovatelů na trhu. Co taková změna obnáší a jak přiškrtit výdaje za energie?

 

Co vlastně tvoří cenu za elektřinu?

K tomu, abychom měli realistické očekávání a dovedli si propočítat případnou úsporu, je třeba základní orientace v cenotvorbě elektřiny. Cena elektřiny je totiž tvořena několika různými poplatky, v nichž není jednoduché se vyznat. V základní rovině lze platbu za elektřinu rozdělit na reálnou spotřebu, odvíjející se od počtu kWh, měsíční paušál zahrnující platbu za tarif a jistič a daně. Tyto poplatky se ve skutečnosti platí dvěma různým subjektům – dodavateli, kterému platíte za spotřebovanou energii jakožto komoditu, a distributorovi, kterému platíte za správu sítě včetně elektroměrů. Dodavateli elektřiny jde zhruba 50 % celkové výše faktury, zbylá část jde na správu sítě, distribuci elektřiny a další poplatky.

„Z toho vyplývá základní informace – zhruba půlka fakturované částky zůstane stejná, ať už přejdete k jakémukoli dodavateli. Pokud vám například garážový dodavatel slibuje o 20 % nižší cenu, neznamená to, že v konečném vyúčtování zaplatíte o 20 % méně. Ušetříte totiž pouze 20% z jedné složky, která dohromady tvoří cenu elektřiny,“ vysvětluje Tomáš Hlaváček, obchodní ředitel Centropolu. Centropol je jeden z největších poskytovatelů elektřiny a plynu u nás, který nedávno otevřel tři nové kamenné pobočky – v Olomouci, Teplicích a Pardubicích.

Abyste nemuseli složitě propočítávat úspory, využijte komplexní kalkulačku online. Po zadání vstupů jednoduše zjistíte, jak se liší nabídky jednotlivých dodavatelů na trhu a zdali se vám změna vyplatí. Uspořit může prakticky každý. Otázkou zůstává, jestli půjde o desetikoruny, stokoruny nebo třeba tisíce. Vše totiž závisí na vaší spotřebě. Čím více elektřiny spotřebujete, tím více se nabídky operátorů liší a tím více můžete ušetřit. Na změně dodavatele tak nejvíce vydělají domácnosti, které využívají elektřinu pro vytápění.

Dodavatele, od něhož nyní kupujete elektřinu, si můžete svobodně vybrat. Změna je čistě papírovou záležitostí, je zdarma a můžete ji provést jednou za půl roku. Dráty, elektroměr i další související technické věci zůstávají stejné, protože o ty se stará distributor.

Samotný proces změny je velice jednoduchý. Prakticky stačí ukončit smlouvu se stávajícím dodavatelem a uzavřít smlouvu s novým dodavatelem. Běžná praxe je, že svému novému dodavateli elektřiny svěříte plnou moc a on vyřídí vše za vás.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *