Zapustit kotvy nebo dále platit nájem?

Platba nájemného nebo splátka hypotéky? Dilema, která nemá jasnou definitivu. Všeobecná pravidla není možné aplikovat paušálně, proto je namístě posuzovat jednotlivé případy individuálně. Kdy si vzít hypotéku a stát se majitelem nemovitosti? Ve kterém případě je lepší zůstat při zemi a bydlet v pronajatém bytě?

Jak už jsme zmínili, jednoznačná odpověď neexistuje. Online hypoteční specialisté vědí, že nejdůležitějším kriteriem pro rozhodnutí, zda si koupit vlastní byt a jít do hypotéky, je finanční bonita a solventnost. Vlastnit byt s sebou nese práva, ale i povinnosti. Stejně jako vše, má i nákup nemovitosti své „dvě strany mince.“ Placení nájemného je někdy vnímáno jako „vyhazování peněz z okna“. Z hlediska odborníků jde ale o nejlepší možnost, jak bydlet, pakliže se člověk ještě nestačil usadit, založit rodinu a nechce být vázán k jednomu místu.

 

Výhody a nevýhody

„Hlavní výhodou bydlení v podnájmu je svoboda. Velmi jednoduše totiž můžete vypovědět nájemní smlouvu a přestěhovat se jinam. Bydlení v podnájmu vyhledávají především mladí lidé, kteří se zatím neplánují vázat na jedno konkrétní místo nebo nemovitost. Další výhodou může být i to, že nevydáte ani korunu za údržbu, či opravy nemovitosti. Tyto výdaje totiž platí majitel bytu. Naopak zřejmou nevýhodou bydlení v podnájmu je, že nebude nikdy vašim majetkem. Přitom za podnájem dnes vydáte podobnou částku jako za měsíční splátku hypotéky při pořízení vlastní nemovitosti.“ vysvětluje Miroslav Majer, zakladatel hyponamiru.cz.

Druhou možností je „zapustit kotvy“, šlápnout do toho, koupit byt a pořídit si „fintech“ závazek. Hypoteční kalkulačka během pár minut ukáže celkový úvěr, výši splátek, úroky i RPSN. „Většina lidí si nemůže dovolit financovat nákup nebo výstavbu nemovitosti pouze z vlastních úspor a hledají vhodnou hypotéku. Abyste získali požadovanou výši hypotéky, musíte splnit několik důležitých podmínek banky,“ dodává Miroslav Majer, CEO hyponamiru.cz.

 

Investice do svého

V současné době můžete získat hypotéku maximálně do 90 % zástavní hodnoty nemovitosti, přičemž na nejvýhodnější úrokové sazby dosáhnete u hypoték do 80 %. V současné době sledují banky u každého žadatele o hypotéku dva nové ukazatele, a to DTI a DSTI. První ukazatel říká, že vaše celkové zadlužení nesmí být vyšší než devítinásobek vašeho čistého ročního příjmu. Ukazatel DSTI ukazuje, zda pro vás není splátka hypotéky příliš vysoká. Vyjadřuje poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek všech vašich úvěrů včetně požadované hypotéky a čistým měsíčním příjmem. Podle doporučení České národní banky by tento ukazatel neměl přesáhnout hodnotu 45 %.

Pakliže si stále nejste jistí, neukvapujte se. Investice do vlastní nemovitosti je nejzásadnějším životním rozhodnutím, které člověk udělá. Rozhodujte se odpovědně, nespěchejte a nebuďte pod tlakem. Zvažte pro a proti. Nic vám neuteče. V Hyponamíru měníme hypoteční trh dlouhodobě k lepšímu a stabilní podmínky pro novou hypotéku i refinancování vám poskytneme stejně teď, jako i za týden, za měsíc či za rok.

Sex Cam

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *