Výhody a nevýhody společné hypotéky s partnerem

Také vám maminka tvrdila, že se musíte vdát nebo oženit, aby děti neměly zmatky v příjmeních, a abyste dosáhli na vlastní bydlení nebo výhodnou hypotéku? Neradi vám to říkáme, ale minimálně v tom druhém doporučení se určitě spletla. Ani zdaleka totiž neplatí, že manželé dosáhnou na hypotéku lépe než registrovaní partneři, nezadaní nebo single.

Jestliže jste už oficialitám učinili zadost, na výběr příliš nemáte. Pokud nemáte předem smluvně upraveno zúžení společného jmění manželů, o hypotéku musíte žádat společně. Ale co když vám zatím svatební zvony nezazněly? Pak máte na výběr hned z několika možností.

 

Máte dostatečný příjem? Jděte do hypotéky jako single!

Sjednání hypotéky „sám na sebe“ může mít v dalších letech celou řadu výhod. Záznam v bankovním registru totiž bude mít jen jeden z vás, takže pokud budete chtít v budoucnu například pořídit jiné bydlení nebo si sjednat úvěr na auto, nic vám nebude stát v cestě. To vše samozřejmě za předpokladu, že jste pro banku dostatečně bonitní, neboli máte dostatečnou úvěruschopnost.

 

Hypotéka a partnerem? Dobře počítejte!

Ale i když na hypotéku jako samostatný žadatel dosáhnete, nevrhejte se hned po hlavě po první nabídce, kterou dostanete. Obejděte jednotlivé banky i nebankovní instituce a porovnejte jejich nabídky mezi sebou. A nezapomeňte se také zeptat na to, jak by se změnila výše úroků nebo měsíční splátky v případě, že byste o hypotéku přece jenom požádali jako pár.

Společná žádost o sjednání partnerské hypotéky vám dává větší jistotu při nečekaném výpadku příjmu. Vždy bude po vašem boku někdo, kdo může, ba přímo musí, pomoci. Při všech životních karambolech tak budete moci být o mnoho klidnější.

 

Spolu až navěky? Ne tak docela.

Hypotéka je závazek na řadu let a je možné, že váš vztah jednoduše tak dlouho nevydrží. Ale nemusíte se bát, i na takovou situaci banky myslely. Možností je celá řada. Hypotéku je možné doplatit v plné výši, převést na jednoho z partnerů nebo ji přenechat novému majiteli i s celou nemovitostí nebo doplatit úvěr z prodeje nemovitosti. Řešení je potřeba hledat individuálně případ od případu. U hypoték pro jednotlivce toto však řešit nemusíte. Záleží jen na vás, jaké variantě dáte přednost.

Pro více informací o rozhodování, jestli jít do hypotéky sám nebo s partnerem si přečtěte článek na Hypoteka.cz.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *